Metuje – krásná řeka na severovýchodě Čech

Název řeky Metuje pochází původně z názvu Methuja, což má být z praindoevropského *medh- „prostřední“. Kdo neví, Metuje teče mezi Úpou a Orlicí, je tedy uprostřed. Podle legendy pochází její název ze spojení slov „med tu je“. Řeka Metuje teče jako levý přítok Labe v severovýchodních Čechách. Určitou svou částí zasahuje i do Polska a její povodí má rozlohu úctyhodných 607,6 km².

Pokud byste se chtěli podívat až na její pramen, musíte vystoupat do výšky 630 m v Broumovské vrchovině u Hodkovic, které leží na západ od nádherných Adršpašských skal. Na svém horním i dolním toku vytváří řeka hluboce zaříznutá údolí. Protéká i některými známými městy, zmínit můžeme Teplice nad Metují, Hronov, Náchod a Nové Město nad Metují. Ve výšce 248 m ve městě Jaroměř se vlévá do Labe a spolu s ní dále odtéká do Severního moře.

U ústí je průměrný průtok Metuje 6,08 m³/s.

Mezi vodáky je řeka Metuje velmi oblíbená. Život se na ní probouzí hned na jaře, jakmile odtaje sníh, kdy se sjíždí úsek z Náchoda do Nového Města v Pekelském údolí. Je to krásný, ale náročný úsek, na který by si měli troufnout jen pokročilí vodáci s dostatkem zkušeností a kvalitním vybavením na divokou vodu. Samozřejmostí jsou odpovídající lodě, vesty a helmy. Od Nového Města dále je již řeka jako beránek a stává se z ní poklidný nížinatý tok, na kterém je možné se plavit celoročně. Pod městem se toky dělí na starou a novou řeku. V létě se dá plout jen po řece staré, protože novou je možné sjet jen, když je dostatek vody. Stará řeka se 3x vrací do nového koryta a po zapojení se zase na dalším jezu rozpojuje. I stará má však místa, kde je dobré dbát větší opatrnosti. Časté jsou prudké meandry s občas padlými stromy, nízkými lávkami a rychlým proudem. Největší riziko spočívá v tom, že překážky nevidíte v dálce, ale až na poslední chvíli. Někdy tedy může být poměrně náročně zastavit a vystoupit, čemuž vůbec nepomáhají zarostlé břehy. Výhodou je, že většina spadlých stromů se dá podjet. Krásná příroda a klid na řece jsou lákavé a hodí se i na vícedenní plavby. Protože je koryto úzké, je řeka většinou sjízdná po celý rok.  Nová řeka se vine v napřímeném korytě, kde se vyskytují sem tam nízké a i dost nebezpečné stupně. Obezřetní buďte zejména pod ústím Rozkošského potoka, kde se navyšuje průtok a následují dva velmi nízké stupníky, které mají velká vývařiště. Tuto část určitě nepodceňujte, hrozí zde i utonutí.

Řeka Metuje

Shrnutí základních informací

Pramen řeky byste našli severně od Adršpachu v Broumovské vrchovině. Délka sjízdného toku je 69 km. Z hlediska obtížnosti patří horní úsek do skupiny ZW, střední úsek do WWII a dolní úsek opět do ZW. Řeku je možné sjíždět na kajaku či plastové kánoi. Rafty vhodné nejsou. Pokud nemáte vlastní loď a vybavení, existuje možnost, nechat si na řeku vybavení dovézt z některé z půjčoven lodí v okolí.

Horní a dolní úsek je splavný na jaře nebo v období, kdy hodně prší. Na dolním úseku se můžete projet takřka po celý rok, jen v limitních hodnotách musíte jet po starém řečišti. Horní a střední úsek mají šířku koryta v rozmezí 4 – 6 metru. Okolí řeky tvoří louky, lesy a pěkné hluboké údolí v úseku Peklo, který je doporučen hlavně pro zkušené vodáky. Celý horní a střední úsek je vhodný i pro začátečníky. Plavba trvá obvykle 3 až 4 dny. 

Na dolním úseku je šířka koryta okolo 8 – 12 m (staré řečiště 2-3 m). V okolí jsou hlavně louky a úsek je vhodný i pro začátečníky.

Asi nejhezčí úsek celé řeky je část zvaná Peklo, jsou zde opravdu krásná a hluboká údolí, která nebyla tvořena odsunem ledovce, jak by se někdo mohl domnívat, ale zařezáváním řeky do kopců. Tento jev je velmi ojedinělý, a to nejen u nás, ale i v Evropě.  Pod Šestajovicemi si dejte pozor, jsou zde velmi nízké jezy s velkým vývařištěm.

Plavba obvykle začíná a končí na trase Teplice nad Metují 68,9 km, Náchod – Bražec 31,7 km, Nové Město 21,6 km, Jaroměř 0. Plavbu je možné spojit s řekou Labe, Rozkošský potok. K řece je velmi dobrý přístup. Možno využít ČD k Novému Městu, ČD až v Jaroměři. Silnice jsou možné jen z mostů a občas. Utábořit se můžete v Adršpachu, Žabokrkách 47 km, Náchodě 38,5 km, v Novém Městě je pouze chatová osada bez stanů (23 km) a na staré řece Slavětín.

Řeka Metuje

Řeka Metuje

Řeka Metuje