Peřeje Stvořidla: vodácké vzrušení uprostřed nádherné přírody

Pokud chcete při sjíždění řeky Sázavy zažít trochu adrenalinu, nemůžete minout peřeje Stvořidla. Jedná se o přírodní peřeje, které vám přinesou vzrušení při jízdě jinak poměrně poklidnou Vysočinou.

Kde se Stvořidla nachází?

Peřeje Stvořidla nalezneme uprostřed Českomoravské vrchoviny uprostřed Přírodní rezervace Stvořidla. Jedná se o vůbec nejstarší rezervaci v okolí okresního města, vzdávající svým jménem hold Karlu Havlíčkovi. V blízkosti Stvořidel se nachází také historické město Ledeč nad Sázavou a dosáhnout můžete dvou místních výšin: vrchu Melechov a kopce Žebrákov. Tato oblast je častým a oblíbeným útočištěm turistů, vodáky nevyjímaje.

Sjíždějí se sem ze všech koutů republiky zejména pro nádhernou přírodu plnou jinde neviděných přírodních úkazů a vzácných rostlin i živočichů. Pokud budete mít štěstí, narazíte na vydru říční či mloka skvrnitého.

Nedaleko od zmiňované Ledče se nachází slavná Sluneční zátoka, která se stala inspirací Jaroslavu Foglarovi pro sepsání jeho nejslavnějšího románu Hoši od Bobří řeky.

Stvoridla

Jak peřeje Stvořidla vypadají?

Pokud se do této krásné oblasti vydáte po vodě, na peřeje Stvořidla poprvé narazíte na ř. km 139,4. Stačí jen přejet jez ve Smrčné a už narazíte na první vlny, kameny, balvany, válečky a další, jízdu komplikující překážky.

Pořádně vám adrenalin začne stoupat do žil o necelé 3 kilometry dále. Voda zde nabírá na síle. Doporučuje se zde směřovat svoji loď k pravému břehu Sázavy. Na ř. km 137,2 se nachází nejobtížnější úsek peřejí, charakterizovaný náročností WW II+, v období vysoké vody i WW III+. Pro nejbezpečnější projetí se držte u středu řeky.

Peřeje končí kamenným prahem u tábořiště Stvořidla. Jde o ř. km 135,2.

Vhodné lodě

Za vhodné lodě jsou považovány uzavřené kajaky nebo nafukovací lodě určené na divokou vodu typu Pálava, Orinoko nebo Baraka.

1280px - Stvořidla1  -  kopie