Projeďte si Vysočinu po vodě! Řeka Jihlava

Po Sázavě představuje jednu z nejdůležitějších řek celé Vysočiny řeka Jihlava. Původ jejího názvu hledejme v německém Igel, tedy ježek. Kromě Vysočiny si jejího toku mohou všimnout také na západní Moravě. Pramení totiž v Jihlávce, skrz Vysočinu však teče až k Novomlýnským nádržím, do kterých také pramení.

Začneme-li od začátku, musíme se vrátit do roku 1197, kdy se o Jihlavě objevily první zmínky. Pokud se podíváme do historie, hrála tato řeka velký význam, její část totiž tvoří historickou hranici mezi územními celky Čechy a Morava.

Jestliže budeme chápat začátek zeměpisně, ocitneme se nedaleko obce Jihlávka, kde se nachází pramen řeky Jihlavy. Odtud směřuje její tok s mírnými výkyvy směrem k jihu. Cestou potkává význačná města, jako je Jihlava nebo Třebíč a neopomenutelná přírodní území. Protéká postupně skrze Křižanovskou vrchovinu, Jevišovickou pahorkatinu, Bobravskou vrchovinu a Dyjsko-Svratecký úval. Pokud budeme tato místa sledovat na mapě, dostaneme se po celkem 184,5 km k Věstonické nádrži. Před ní se Jihlava potká se Svratkou a odevzdá svoji vodu právě této jedné z Novomlýnských nádrží.

Za nejvýznamnější přítoky Jihlavy v celém 3117 km2 velikém povodí lze označit Oslavu, přitékající zleva a Rokytnou, která Jihlavu rozšiřuje zleva.

Lhánice - řeka Jihlava z vyhlídky Na Babách - zdroj - cs.wikipedia.org

Jaká je Jihlava pro vodáky?

 • Pramen: Jihlavské vrchy u Jihlávky
 • Délka sjízdného toku v km: 164

Řeka Jihlava je pro vodáky velmi oblíbenou destinací. Bohužel si nemohou užívat celé její krásy, splavné jsou pouze tři úseky (Horní, Střední a Dolní), na nichž si řeka chystá nejednu záludnost, poklidné úseky i části, kdy vám stoupne adrenalin do žil. O žádné veliké ochuzení se však nejedná, z celkových 184,5 km mohou vodáci vytáhnout své lodě na 164 z nich, pokud jim přeje dostatečný stav vody.

Horní úsek nabízí meandrující koryto, které se povětšinou rozléhá v krásném údolí. Cestou skrze tento úsek narazíte na krajské město Jihlava. Sem tam vás mohou překvapit padlé stromy, vyplatí se tak být v lodi pozorný.

Na středním úseku na vás již čeká širší tok s poklidnějším rázem.

Ve spodní části řeky, tedy na dolním úseku, narazíte na romantickou přírodu, vodní nádrže Dalešice a Mohelno. Jde o nejhezčí část plavby.

Z celkového pohledu lze proud řeky označit jako mírný, byť v první polovině lze u jeho ukázněnosti občas pochybovat. Veškerá jeho neplecha je však zastavena v Ivančicích, odkud vodáci pokračují již po velmi klidné vodě. Jde také o jediný úsek, který je splavný celoročně. U ostatních částí závisí na množství vody, většinou jsou tak splavné především v jarním období.

Charakter řeky:

 • Horní úsek - pěkné údolí, lesy – vhodné pro otevřené lodě – vhodné pro znalé vodáky. Rychlost plavby se zde pohybuje v rozmezí 5 - 6 km/h
 • Střední úsek - údolí, lesy – vhodné pro otevřené lodě – vhodné pro začátečníky. Rychlost plavby se zde pohybuje v rozmezí 4 - 5 km/h
 • Dolní úsek - údolí, pak nížina – vhodné pro otevřené lodě – vhodné pro začátečníky. Rychlost plavby se zde pohybuje okolo 5 km/h

Obtížnost:

 • Horní úsek (Dolní Cerekev – Vladislav) - WW I-
 • Střední úsek (Vladislav - hráz přehrada Mohelno) - ZW
 • Dolní úsek (Mohelno – Letkovice) - WW I
 • Letkovice - ústí do Dyje – ZWC

Splavnost:

 • Horní a střední úsek - je splavný na jaře nebo po deštích
 • Dolní úsek - je splavný - záleží na pouštění z přehrady Mohelno (úsek od Ivančic je splavný celoročně)

Nejhezčí úsek cesty

Největší zábavu a nejkrásnější jízdu si užijete v úseku mezi Mohelnem a Ivančicemi. Ideální situace pro to, kdy nasednout do lodi je ve chvíli, kdy se nádrž Mohelno vypouští.

Nasedá se obvykle v kempu Mohelno v místě, kde silniční most přetíná řeku. Odtud si užíváte cestu plnou údolí, lesů, nížin a krásné přírody.

Ihned jak opustíte startovní místo, čeká na vás několik jezů. Jeden z prvních je u Mohelenského mlýna. Pokud se na něj necítíte, po břehu se lodě přenášejí vlevo. Po návratu na vodu a krátkém čase, který vyplníte pohledem na kolem řeky se rozprostírající louky a lesy, přichází další zajímavý jez, který naopak překonáte v pravé části. A to jak ve vodě, tak na suchu.

Poté se prostředí kolem vody změní. O slovo se přihlásí skály, které donutí koryto zúžit se. Změna se projeví i na charakteru řeky, sem tam se objeví těžší úsek nebo peřeje. Dokonce i na WW 2 obtížnosti.

Významným průjezdním bodem této trasy je Templštejn. Toto městečko se může stát místem pro váš odpočinek nebo ukojení turistických potřeb. Kromě oku lahodící přírody se zde nachází hrad.

Po opuštění Templštejna už na vás čekají pouze dva jezy – v Hrubšicích a Letovicích. Ve chvíli, kdy je, jeden zprava a druhý zleva, úspěšně zdoláte, již zaměřte vaše oči na levou stranu řeky. Až se objeví první kapky řeky Oslavy, je to pro vás znamení, že se blížíte do Ivančic. A když zde spatříte silniční most, znamená to vystupovat. Zde povětšinou končí pouť po nejkrásnějším úseku řeky.

Ivančice - most přes Jihlavu - pohled na jez - zdroj - cs.wikipedia.org

Nebezpečné úseky na řece

Řeka Jihlava není pro vodáky nijak výrazně nebezpečným tokem. Pozor si musí dát pouze u několika jezů. Jeden z nich se nachází přímo v Mohelnu, další nepříjemný na vodní turisty čeká u Templštejna.

Shrnutí vodácké řeky Jihlavy:

 • Nejhezčí úsek: Mohelno – Hrubšice (Za nejromantičtější úsek bylo považováno dříve údolí, které zůstalo pod vodami přehrad Dalešice a Mohelno.)
 • Nebezpečný úsek: nebezpečné jezy u Mohelna a Templštejnu
 • Obvyklý začátek a konec: Dolní Cerekev, Jihlava, Luka nad Jihlavou, Třebíč, Vladislav, Ivančice, Pohořelice
 • Tábořiště: Poušov, Kokštejn, Templštejn

Vodní díla na řece Jihlavě: Tok Jihlavy je na dvou místech uměle přehrazen:

 • vodní nádrž Dalešice
 • vodní nádrž Mohelno

Obce a města na řece Jihlavě: Jihlávka, Horní Ves, Horní Cerekev, Batelov, Dolní Cerekev, Kostelec, Dvorce, Rantířov, Jihlava, Malý Beranov, Luka nad Jihlavou, Bítovčice, Bransouze, Číchov, Přibyslavice, Třebíč, Vladislav, Kramolín, Mohelno, Biskoupky, Ivančice, Moravské Bránice, Nové Bránice, Dolní Kounice, Pravlov, Kupařovice, Medlov, Cvrčovice, ̈́Pohořelice, Přibice, Ivaň.

Pohled na Třebíč z lávky pod Masarykovou vyhlídkou - zdroj - cs.wikipedia.org