Sázava, řeka plná krásy

Řeka Sázava (německy Sasau) protéká Vysočinou a Středočeským krajem v České republice. Na své cestě tvoří u Najdeku a Šlakhamrů historickou hranici mezi Čechy a Moravou. Zároveň odvodňuje část Českomoravské vrchoviny a severní část Středočeské pahorkatiny. Sázava je někdy nazývána také Zlatá řeka. Tento název nijak nesouvisí s dolováním zlata, ale s barvou vody. Zajímavou zlatavou barvu způsobuje odnášení jílovité půdy a velmi dobře je tento jev viditelný na soutoku s Vltavou. Řeka je dlouhá celkem 225,9 km, 208,3 km je sjízdných na sportovní lodi. Celková plocha povodí činní 4350,3 km2.

Sázava, řeka plná krásy - Wikipedie

Kudy řeka Sázava teče

Pramen řeky, který se nazývá Stružný potok, bychom hledali asi 1 km severozápadně od Šindelného vrchu 757 metrů nad mořem. Potok pokračuje do rybníku Velké Dářko a od jeho výtoku teče již jako říčka Sázava. O pramen Sázavy byly vedeny v minulosti mnohé spory, protože říčka odtékající z Velkého Dářka se dříve jmenovala Polná a současný Stružný potok byl uváděn v historických pramenech jako Sázava. To je logické i z hydrologického hlediska, protože se jedná o větší plochu povodí i větší průměrný průtok v místě soutoku obou zdrojnic.

Na řece můžete potkat i divočejší peřeje a velký spád. Konkrétně mezi Žďárem nad Sázavou (říční kilometr 208) a Přibyslaví (říční kilometr 184). Za Přibyslaví se údolí řeky otevírá a vlní se k Havlíčkovu Brodu (říční kilometr 163). Tak protéká až ke Světlé nad Sázavou (říční kilometr 144). Pod městem se údolí uzavírá a čeká vás nejkrásnější část tohoto toku – peřeje Stvořidla (od říčního kilometru 139 asi 5 km). Postupně řeka přechází do mírného středního toku přerušovaným jezy a bez proudím.

S peřejemi se setkáme opět pod Týncem nad Sázavou (říční kilometr 19) u Krhanic (říční kilometr 15). Tam řeku lemují hluboká údolí a strmé stráně, kde se v kamenném řečišti tvoří peřeje. Pod Mělníkem jsou k dispozici trampské osady (např. Toronto). Za Pikovicemi (říční kilometr 3,5) se tok řeky opět zklidní a vtéká do Vranské přehradní nádrže. U Davle se pak vlévá do řeky Vltavy.

Stvořidla - Sázava - Wikipedie

Sázava, vodáky oblíbená řeka

Řeka Sázava je atraktivní a vodáky oblíbená. Pro ty, kdo mají rádi trochu adrenalinu, jsou ideální Stvořidla se svými peřejemi, a když je hodně vody, jsou peřeje i na dolním toku od Týnce do Pikovic. Aby byla sjízdná Stvořidla, je nutné, aby hladina řeky byla alespoň trochu zvýšena. Část pod Týncem je po většinu roku sjízdná až na období největšího sucha, která bohužel připadají právě na největší vodáckou sezónu v období letních prázdnin. Na středním a dolním toku mají vodáci perfektní zázemí. Jsou zde vodácké kempy, tábořiště a je zde k dispozici několik půjčoven s veškerým potřebným vybavením pro tento nádherný sport. Spodní část řeky Sázavy je velmi oblíbená, zejména proto, že se jedná o úsek sjízdný po většinu roku, navíc je blízko Prahy a s peřejemi. Díky tomu se zde plaví velké množství vodáku hned, co se oteplí, zejména o víkendech.

V létě je velmi oblíbený střední a dolní tok, který se nachází mezi Horkou nad Sázavou a Pikovicemi. Sázava je velmi oblíbená zejména svou nádhernou přírodou, peřejemi a mnoha sjízdnými jezy. Podél jejího toku se nachází i mnoho zajímavých míst s historickou hodnotou, např. Ledeč nad Sázavou, Český Šternberk, město Sázava, zřícenina Zbořený Kostelec či Týnec nad Sázavou.

Oblíbený úsek Stvořidla se nachází mezi Smrčnou a osadou Stvořidla u Ledče nad Sázavou. Je poměrně peřejnatý, jejich délka je cca 4,5 km a obtížnost se pohybuje podle průtoku mezi WW II a WW IV. Celá oblast spadá pod přírodní rezervaci Stvořidla.

  • Pramen řeky: rybník Velké Dářko
  • Délka toku (sjízdné) v km: 218 (208)
  • Podmínky: Sázava je jedna z nejhezčích řek v České republice zejména díky svým peřejím (Stvořidla a Krhanice – Pikovice). V případě silného toku a velké vody jsou velmi obtížně sjízdné (WW III). Na středním a dolním toku je mnoho jezů, které se dají projet
  • Nejhezčí úsek: peřeje Stvořidla pod Světlou nad Sázavou a Krhanice - Pikovice
  • Nebezpečný úsek: Stvořidla a Krhanice - za velké vody
  • Nebezpečné jezy: Horka 108,65; nejnebezpečnější jez na Sázavě Český Šternberk 75,50; Sázava - Černé Budy 54,65 a velmi nebezpečný jez v Kaňově 16,20 km
  • Obvyklý začátek a konec: Žďár n.S. 207.8, Přibyslav 184.4, Havlíčkův Brod 162.9, Světlá n.S. 144.2, Smrčná 139, Stvořidla 135.2, Ledeč n.S. 129, Poříčí n.S. 30.7, Týnec n.S., Krhanice 15.5, Pikovice 3.5
  • Přístup k řece: velmi dobrý (autem, autobusem i ČD)

Charakter řeky:

Na horním toku Sázavy je koryto široké 8-15 m a protéká zde lesnatým údolím. V těchto místech se rychlost plavby pohybuje od 4 do 8 km/h a pro splutí tohoto úseku jsou vhodné včetně raftu a kajaku i otevřené lodě. V tomto úseku si musí dát obzvlášť pozor začátečníci, konkrétně na peřeje Stvořidla na 139. říčním kilometru. Střední a dolní úsek se vyznačuje širším korytem řeky (15-25 m) a protéká zde lesy a pak údolím s chatkami. Rychlost plavby se zde zpočátku pohybuje okolo 4-5 km/h, poté proud sílí a dosahuje rychlosti 6-8 km/h. Pro splutí tohoto úseku jsou vhodné opět rafty, kajaky a otevřené lodě. Pozor si opět musí dát začátečníci, konkrétně na peřeje v úseku od Krhanic (15,5 km).

Řeka Sázava - Wikipedie

Řeka Sázava - Wikipedie

Řeka Sázava - pivovar